CULTURE LIST PHASMA
Seznam druhů strašilek v chovu, jak zní volný překlad této databáze, je online databáze všech chovaných druhů včetně jejich půvo-du (lokality sběru), pokud je možné jej dohledat. Každý se může stát součástí této databáze. Nejedná se o členství skupin jako je Phasmid Study Group nebo Phasma, kde je potřeba platit si za členství (čímž přispíváte mimo jiné na náklady pro tisk bulletinu nebo různé výzkumy). Proč tu ale taková databáze je a proč je všem přístupná? Představte si situaci, že sháníte některý druh strašilky. Ten druh se pravděpodobně nachází v chovu. Jaká je pravděpodobnost, že si člověk chovající tento druh zobrazí váš poptávkový inzerát například ve Facebookové skupině, kterých jsou stovky? Jaká je pravděpodobnost, že dotyčný je Čech? Nebo že navštěvuje takové inzertní portály, na které jste svou pohledávku uveřejnili? Co když dotyčný vůbec nevyužívá sociální sítě a inzertní portály a komuni-kuje s ostatními pouze emailem? Buďme upřímní, pokud nezaplavíte desítky skupin a portálů, pak nemáte šanci některé druhy vůbec sehnat. V CLP jsou zaznamenány všechny kultury, které kdy byly nebo jsou v chovu. U každého druhu vidíte, kdo jej aktuálně chová a u každého registrovaného chovatele můžete také vidět druhy, které aktuálně chová. Tento článek má za úkol seznámit vás s obsahem a funkcemi portálu CLP a pomoci se v něm navigovat i těm, kteří neznají cizí jazyky. Pojďme tedy začít registrací.
REGISTRACE
Pro registraci nejprve musíme navštívit daný portál na adrese http://www.ulft-ict.nl/phasma/kweeklijst/. Po načtení úvodní strán-ky klikneme na tlačítko Register me (registrovat se), což nás přenese do nového okna (viz Obrázek č. 1). Nyní je potřeba zadat regis-trační údaje. Do kolonky Firstname vypíšeme křestní jméno (včetne diakritiky) a do kolonky Familyname příjmení. Následuje kolonka Your e-mail address, kam napíšeme svou emailovou adresu. V další kolonce You are a member of uvedeme, jestli jsme členem nějaké skupiny zabývajícími se strašilkami. Na výběr máme 1. Phasma, 2. PSG, 3. ZAG a 4. None. Pokud nejsme členy žádné skupiny, volíme 4. None. Country where you live žádá zadání země, ve které žijeme. Vybereme nejčastěji Czech Republic nebo Slovakia (Slovak Republic). V kolonce Which language do you prefere zvolíme preferovaný jazyk. Na výběr máme angličtinu (English), holandštinu (Nederlands), němčinu (Deutsch) a francouzštinu (Francais). Tento návod bude psaný pro anglickou verzi. Pokud ale ovládáte jiný zmíněný jazyk a nemáte problém se na stránkách vyznat, zvolte vaši preferenci. Can other members see your e-mail address znamená, zdali mohou ostatní uživatelé vidět náš email. Doporučuji zvolit Yes (ano). Kolonky Your pass-word a Confirm your password požadují zadání a ověření našeho hesla. V případě, že máme vše vyplněné, klikneme na tlačítko send data (odeslat ke zpracování) a čekáme na potvrzující email (pravděpodobně od jména Oscar Conle). Po potvrzení naší registrace kliknutím na odkaz v příchozím emailu zadáme svůj email a heslo a klikneme na OK. Pokud chceme, aby si počítač naše údaje pamatoval, zaškrtneme Remember me on this computer.

Obrázek č. 1: Registrace na CLP. (1) úvodní stránka portálu, kde klikáme na registraci. (2) nově otevřená stránka, kam zadáváme naše registrační údaje a potvrzujeme registraci.
HLAVNÍ STRÁNKA PORTÁLU
Po přihlášení se nám zobrazí úvodní stránka, která slouží jako navigační panel pro všechny funkce portálu. Prohlédněte si pozorně Obrázek č. 2. Jednotlivá tlačítka jsem označil čísly. 1 The complete Phasma culture list nás přenese do dlouhého seznamu všech druhů, které kdy byly do CLP zadány. Pod tímto tlačítkem vidíme text, který nám říká, že (v mém případě) vygenerování tohoto sezna-mu bude trvat 27,50 sekund. Pokud hledáme konkrétní druh a chceme si zobrazit, kdo (pokud vůbec někdo) jej chová, přesuneme se k tlačítku 2 Show only this culture. V seznamu nad tlačítkem si vybereme požadovaný druh (řazeno abecedně) a klikneme. Tlačítko 3 Edit yourpersonal culture list nám umožní sestavit si náš vlastní seznam druhů, které chováme. Zajímavé tlačítko 4 Statistics nám umožní jednak zjistit celkový počet návštěvníku portálu, kultur v seznamu, chovaných kultur a registrovaných kultur, ale také nám umožní zjistit, které kultury jsou nejvíce chované, kolik chovatelů je v posledním období zařadilo do chovu a nebo kolik chovatelů o ně naopak přišlo. 5 Public address of your list nám vygeneruje odkaz, pomocí kterého si lidé mohou zobrazit náš seznam. Jedná se o užitečnou funkci, protože nemusíte celý seznam přepisovat a opravovat například na svém webu. 6 Edit my account nám umož-ní upravit údaje, které jsme zadali při registraci nebo si změnit heslo. 7 Add a new species slouží k návrhu vložení nové kultury do samotného CLP. Tlačítko využijeme v případě, že importujeme nový, ještě nechovaný druh a nebo již chovaný druh, ale z nové lokality. Stav procesu schvalování si můžeme prohlédnout pod tlačítkem 8 Status of your suggestion fora new Culture: název druhu. Nyní známe funkce celého portálu, pojďme si je tedy rozebrat.

Obrázek č. 2: Hlavní stránka portálu. (1) kompletní seznam chovaných kultur, (2) vyhledání konkrétního druhu, (3) sestavení a úpravy vlastního seznamu chovaných druhů, (4) statistiky, (5) odkaz na náš seznam druhů, (6) úprava registračních údajů, (7) návrh na novou kulturu CLP a (8) stav našeho požadavku o zařazení nové kultury.
1. THE COMPLETE PHASMA CULTURE LIST
Jak vyplývá z poznámky pod tlačítkem, generování celého seznamu může trvat déle (zejména na starších a pomalejších sestavách nebo na sestavách s nedostatkem místa na disku či v případě pomalejšího připojení). Po skončení načítací obrazovky se nám zobrazí požadovaný seznam. V seznamu vidíme následující údaje:
1 CLP number: říká nám, jaké je CLP číslo kultury.
2 pokud je u kultury ikonka foťáku, je možné si po kliknutí prohlédnout fotografie.
3 ikonka seznamu odkazuje na informace o chovu druhu (pouze angličtina nebo holandština) .
4 Scientific name: udává název druhu. Pod názvem bývá také drobným písmenem zmíněno například kde přesně byla kultura sbírána, kdo sběr provedl atd.
5 Established culture: ukazuje chovatele, kteří mají v chovu již ustálenou kulturu (chovanou po několik generací).
6 Tentative culture: ukazuje chovatele, kteří mají kulturu nově v chovu.
7 vlajka u jména znázorňuje národnost chovatele.
8 ikonka obálky nám umožní chovatele kontaktovat.
Pokud najedeme na jméno chovatele, uvidíme, jestli je členem nějaké skupiny (Member of:), kdy naposledy aktualizoval svůj seznam (Last update:) a kdy naposledy portál navštívil (Last visit:). Pokud klikneme na jméno chovatele, uvidíme také jeho kompletní seznam. Co se týče kontaktu na chovatele. Osobně nepoužívám (ačkoli mám a vám, že to usnadňuje spoustu práce) MS Outlook. Když jsem poprvé klikl na ikonu obálky u jména chovatele, zvolil jsem, že chci odkaz vždy otevřít v aplikaci Google Chrome. Prohlížeč však neotevře nějaký kontaktní formulář (alespoň v mém případě), ale do příkazového řádku napíše mailto: a email chovatele. Při kliknutí na obálku také musím odkaz otevřít v novém okně, protože při kliknutí se nic neděje. Doporučuji tedy zvolit spíše otevření odkazu v MS Outlook, pokud jej máte. Pokud ne, je třeba emailovou adresu z příkazového řádku zkopírovat.

Obrázek č. 3: Kompletní CLP seznam. Úplně nahoře nahrávací obrazovka, která nás po chvíli přesměruje na samotný seznam. (1) CLP číslo kultury. (2) fotografie druhu (jsou li dostupné), (3) poznámky k chovu, (4) název druhu, (5) sloupec s chovateli, kteří mají danou kulturu ustálenou, (6) sloupen s chovateli, kteří mají kulturu nově v chovu, (7) národnost chovatele a (8) ikonka pro kontakt na chovatele. Úplně dole (9) příkazový řádek v aplikaci Google Chrome, který při otevření v novém okně zobrazí adresu na daného chovatele (nemohl jsem vybrat nikoho jiného, než Marka Nohejla).
Na Obrázku č. 4 je část seznamu druhů, které chová Cedric Cauquil. V seznamu vidíme několik zásadních informací. 1 Jméno cho-vatele, jehož seznam si prohlížíme, 2 národnost chovatele a 3 kontakt na chovatele. Dále 4 fotografie, 5 informace k chovu, 6 CLP číslo druhu a 7 název druhu. Pod číslem 8 také můžeme vidět označení kultury v seznamu PSG. Sloupec označený číslem 9 ukazuje, zdali má chovatel kulturu ustálenou (established culture) nebo nově v chovu (tantative culture) a sloupec 10 nám říká, od kterého data chovatel kulturu chová. Ikonka složky se zelenou šipkou (vlevo nahoře) nás přenese zpět na kompletní seznam.

Obrázek č. 4: Seznam konkrétního chovatele. (1) jméno, (2) národnost, (3) kontakt, (4) fotografie druhu, (5) informace pro chov druhu, (6) CLP číslo druhu, (7) název druhu, (8) PSG číslo druhu, (8) stav kultury u chovatele a (10) datum, odkdy chovatel kulturu chová.
2. VYHLEDÁNÍ KONKRÉTNÍHO DRUHU
Pokud hledáme konkrétní druh, zvolíme jeho název ve volitelném seznamu a klikneme na tlačítko Show only this culture. Pro tento případ jsem vybral druh Diapherodes jamaicensis. Poznámka pod názvem druhu nám říká, že se jedná o chráněný druh (protec-ted species). Dále vidíme, že tento druh chová pouze Helen Stuart, která jej má nově v chovu. Tedy lépe řečeno, tyto informace může-me předpokládat, protože ne všichni chovatelé tohoto druhu mohou mít CLP list a ne všichni jej také mohou mít aktualizovaný.

Obrázek č. 5: Stav kultury druhu Diapherodes jamaicensis.
3. VYTVOŘENÍ NAŠEHO SEZNAMU
Pro sestavení našeho seznamu přístupnému ostatním chovatelům musíme kliknout na tlačítko Edit your personal culture list. Objevíme se v novém okně, které je bez jakýchkoli záznamů (viz Obr. č. 6). Pro přidání nové kultury klikneme na Add culture. Jak si jistě všimnete, tato tlačítka jsou zde dvě. Jejich funkce je stejná, ačkoli každé vypadá jinak. Rozdíl je pouze v tom, že jedno je vždy nad seznamem a druhé pod ním. Proto když máte dlouhý seznam, nemusíte rolovat na začátek stránky pro přidání druhu. Po kliknutí na tlačítko se nám objeví formulář pro zadání druhu. Zvolíme se seřazení druhů pro výběr. Na výběr máme Sort by Species Name, tedy seřazení abecedně, ... by CLP a nebo ... by PSG Number, tedy seřazení podle čísla CLP nebo PSG (od 1 až po nejvyšší). Volbu potvrdíme kliknutím na tlačítko select. V seznamu níže vybereme druh, který chceme do seznamu přidat. Zvolíme dále, jestli druh již nějakou dobu chováme, pouze jsme doposud seznam neměli (established culture), nebo zdali se jedná o nový druh do našeho cho-vu (tentative culture). Vše zkontrolujeme a potvrdíme tlačítkem OK. Druh je nyní součástí našeho seznamu. Pokud o druh přijde-me, smažeme jej ze seznamu kliknutím na ikonku popelnice. Vyskočí na nás okno, jestli chceme kulturu skutečně ze seznamu vyma-zat, potvrdíme kliknutím na OK. Jediná možnost úpravy při kliknutí na ikonku tužky je změnit stav kultury z tentative na estab-lished, například po několika úspěšně odchovaných generacích, nebo naopak (například při ztrátě a opětovném získání druhu).

Obrázek č. 6: Tvorba seznamu CLP. (1) výchozí obrazovka, (2) formulář pro zadání druhu, (3) výchozí obrazovka po zařazení druhu do seznamu a (4) změna stavu kultury pro kliknutí na ikonku tužky.
ODKAZY NA CLP SEZNAM KONKRÉTNÍCH CHOVATELŮ
Jméno
Země
Kontakt
Odkaz na seznam
Sascha Eilmus
Cedric Cauquil
Pablo Valero
Michael Rotter
Sylwester Bubel
Paul van Ulft
Německo
Francie
Německo
Německo
Polsko
Nieozemsko
ZÁVĚREM
Zmíněné tři operace na stránkách považuji za stěžejní, proto jsem je zde detailně rozepsal. Obsah ostatních tlačítek (4-8) na Obráz-ku č. 2 je samovysvětlující nebo nepotřebuje bližší popsání. Největším smyslem celého portálu je sesbírání dat o jednotlivých druzích a jejich kulturách v chovu. Neustále se setkávám s faktem, že Čeští chovatelé se bojí objednávat ze zahraničí. Ať už tento strach pramení z obav o poškození vajíček během přepravy nebo z možnosti krádeže, je v obou případech zcela zbytečný. Co se týče újmy během cesty... Vajíčka jsou zasílána vždy v bublinkové fólii v ampulkách či jiných drobných nádobkách, ve kterých jsou vyztužena například vatou. Jejich mechanické poškození je tedy téměř nemožné. Zároveň jsou vajíčka strašilek vysoce odolná vůči nízkým teplo-tám (maximálně se o pár týdnů prodlouží doba inkubace). Co se týče podvodníků, tak na portálu, jako je CLP, se s nimi nesetkáte. Daleko větší riziko je při návštěvě portálu jako iFauna, kde v prvé řadě není nutná žádná registrace. Proto se nebojte druhy ze zahrani-čí objednávat. Dostanete se tak ke druhům, které byste v ČR třeba nikdy nesehnali, protože ač je chovatelé u nás mohou mít, slouží jejich vajíčka jako výměnný materiál za jiné, neobvyklé druhy. Všichni uživatelé CLP (alespoň z mé zkušenosti) přijímají platbu přes PayPal. Ceny vajíček se pohybují nejčastěji mezi 0,35-1 € za kus. Poštovné není cenově o příliš vyšší než u mezinárodních zásilek, většinou se pohybuje od 4-10 €. Vajíčka ze zahraničí cestují od odeslání po převzetí nejdéle týden, většinou pak 3 dny (záleží, odkud jsou vajíčka posílána). Pevně věřím, že se naši chovatelé a chovatelky naučí odhodit strach ze zahraničních chovatelů a pomohou nám oživit druhovou diverzitu našeho chovatelství.