top of page

CHOV STRAŠILEK

     Pokud máme vybraný druh, sestavené insektárium a vyřešený zdroj živné rostliny, můžeme se vydat na naši první burzu a koupit naše první strašilky. Abych vás dopředu připravil, tak zmíním orientační ceny běžně prodávaných druhů vhodných pro začátečníky. 

Extatosoma tiaratum: nymfy okolo 30-50 Kč/ks, dospělá samice asi 100 Kč/ks, dospělý pár 200-250 Kč/ks.                                                    E. tiaratum "Innisfail" (určená lokalita původu) dražší, barevné formy také (ačkoli to není nic speciálního).

Heteropteryx dilatata: nymfy v párech okolo 150 Kč/pár, subadultní pár 200-300 Kč/pár, dospělý pár 300-450 Kč/pár.

Carausius morosus a Medauroidea extradentata: nymfy 5-15 Kč/ks, dospělá samice 20-30 Kč/ks.

Peruphasma schultei: nymfy okolo 5 Kč/ks, dospělý pár do 50 Kč/pár.

Necroscia annulipes: nymfy asi 50 Kč/ks, dospělá samice 150 Kč/ks, dospělá pár do 250 Kč/pár.

Sungaya inexpectata: nymfy okolo 30 Kč/ks, dospělá samice do 80 Kč/ks, dospělé páry do 100 Kč/ks.

Phyllium giganteum, P. philippinicum: nymfy 15-30 Kč/ks, dospělé páry 80-150 dle prodejce.

     Druhů je k dostání na běžných burzách mnohem víc, já vybral ty z různých cenových kategorií. Jak vidíte, ceny nejsou nic závratného. To ovšem neznamená, že bychom měli péči o zvířata odfláknout, protože "to přece stálo jenom dvacku". 

PÉČE O IMAGA

     Protože je chov dospělých jedinců (imag) asi nejjednodušší, začnu právě s ním. U všech druhů platí, že je třeba dodržet nároky na prostor (viz stavba insektária), potravu, vlhkost a teplotu. Živnou rostlinu strašilkám měníme tak často, aby v ubikaci nebylo zvadlé, žluté nebo dokonce suché listí. Takové listy nejsou pro většinu druhů již poživatelné. Teplota také vyhovuje všem druhům stejná, tedy pokojová, ale alespoň 20 °C, nejméně krátkodobě 16-18 °C a nejvýše dle tolerance druhu (26-32 °C). Předpokládám však, že ani jeden z těchto extrémů v domácnosti mírného pásma nehrozí. Dále je důležité vyvarovat se prudkým výkyvům (například střídání teploty mezi 19 a 25 °C), ačkoli noční pokles o 1-2 °C není na škodu (ne však podmínkou). S vlhkostí je to již zajímavější. Jsou druhy, kterým vyhovuje nižší vlhkost (do nějakých 50 %), jiným vyhovuje střední (do 60-70 %) a některé druhy vyžadují vlhkost vysokou (nad 85 %). Tyto požadavky se dají dohledat u každého druhu (u vybraných mimo jiné níže pod článkem) a nebo se poradit s chovatelem přímo při koupi. Obecně ale platí, že druhy "ligustrofilní" skupiny vyžadují nižší vlhkost (Necroscia, Peruphasma, Pseudophasma, Aniso-morpha) a druhy "rubofilní" skupiny střední až vysokou v závislosti na druhu. Požadovanou vlhkost udržujeme rosením. Rosení provádíme vždy zrána a navečer. V horkých letních dnech, kdy ubikace rychleji vysychá, můžeme dle potřeby i během dne. Protože každé vyrobené insektárium je unikát jeho tvůrce a rozprašovače se značka od značky liší, není na škodu vyzkoušet ubikaci rosit naprázdno (tj. ještě před zakoupením strašilek) a sledovat, jak rychle se voda vypařuje a dle toho optimalizovat množství a četnost.

     V případě, že jsme zjistili a stanovili veškerá výše zmíněná optima a pravidelně měníme potravu, není důvod k obavám a strašilky budou prosperovat. Po nějaké době se navíc dočkáme vlastního odchovu v podobě vajíček. Strašilky kladou vajíčka čtyřmi způsoby. Většina druhů pouští vajíčka volně na dno ubikace. Mnoho druhů dále klade vajíčka do substrátu. Pro ty je potřeba do ubikace umístit krabičku s alespoň 5 cm vysokou hladinou substrátu (rašelina, písek). Některé druhy vajíčka lepí na podklad (Clonaria confromans), vystřelují švihem zadečku (Extatosoma tiaratum) nebo zapichují do listů (nejsou v chovech). Ačkoli bychom mohli vajíčka některých druhů v insektáriu ponechat, pro přehlednost je vhodné je sbírat a umístit do inkubátorů. 

     U strašilek se krom klasického rozmnožování (samec + samice) setkáme s partenogenezí, tedy vývojem z neoplozeného vajíčka. Proto lze mít odchovy i tehdy, chováme-li pouze samičku. Ne všechny druhy, ač jich je většina, tuto vlastnost mají a u některých se z neoplozených vajíček téměř nic nevylíhne nebo nymfy houfně hynou. Druhy, které není vhodné chovat skrze partenogenezi jsou například Heteropteryx dilatata, Eurycantha calcarata, Haaniella spp. Pokud máme možnost mít samce i u druhů, které partenogenezi ovládají bravurně, tak jí vždy využijme. Ačkoli panují názory, že během partenogeneze nedochází k žádné obměně DNA, protože nedochází k jejímu obohacení jiným samcem a genetika jedinců se nemění, není to pravda. DNA se samozřejmě díky náhodným bodovým mutacím mění během jakéhokoli rozmnožování, kdy dochází ke vzniku embrya. Naopak tedy dochází k degene-raci linie. V případě chovu obou pohlaví dochází neustále k obměně DNA, ačkoli dochází k inbreedingu (křížení sourozenců) a DNA tak nedegeneruje. Příkladem jsou partenogenetické populace například Extatosoma tiaratum, kde inkubace trvá klidně 8 měsíců a nymfy často hynou nebo se jich líhne málo. Stačí ale jediné napáření samcem a následující generace se již bude líhnout do 4-6 měsí-ců, nymfy budou vitální a přežije většina.

INKUBACE VAJÍČEK

     Nádobka pro inkubaci vajíček je na výšku stavěná krabička s vlhkým substrátem. Pro menší množství vajíček (cca 50) postačí půllitrový plastový průhledný kelímek s ideálně vyklenutým víkem (lze sehnat v papírnictví nebo na eshopu JARICO). Pro větší množství vajíček nebo hromadné inkubace (nedoporučuji v případě následného prodeje z rizika možnosti záměny nymf) poté boxy (např. 5,8l box BRAPLAST). Vlhkost pro inkubaci většiny druhů vyhovuje střední až vyšší (70-85 %). Substrát pro inkubaci by měl být sterilní, abychom zabránili bujení plísní nebo množení parazitů. Osobně se mi nejvíce osvědčila směs 3 dílů vermikulitu, 1 dílu křemičitého písku zbaveného prachu a 1 díl rašeliny. Všechny komponenty sterilizujeme spařením, varem nebo vypečením. Substrát následně necháme vychladnout a zvlhčíme na požadovanou úroveň. V případě mé směsi budeme vodu přidávat poměrně dlouho, protože vermikulit ji dokáže velmi dobře absorbovat. Vlhkost substrátu lze poměrně těžko popsat. Neměla by z něj téct voda, ale zároveň nesmí prášit. Tím déle ji však také substrát drží. Navíc vyplnění mezírek rašelinou a pískem zabraňuje propadávání drobnějších vajíček. 

     Před vložením substrátu musíme krabičku opatřit větracími otvory. Velikost a množství bude mít vliv na rychlost vypařování vody. Pozor, pokud by byly větrací otvory příliš velké, hrozí, že se nymfa skrze ně dostane ven nebo se do nich dokonce začne líhnout. Větrací otvory děláme do víka i stěn krabičky a to i v místě, kde bude substrát. Větracích otvorů ve víku dělám špendlíkem asi 5 na 1 cm čtverečný a do stěn vzájemně 1-2 cm od sebe. Do takto připravené nádobky můžeme dát substrát.

     Krabičky plníme asi do 1/3 výšky. Musíme myslet na to, že vylíhlá nymfa je velmi měkká, musí se zavěsit na strop a vyčkat, než jí ztvrdne kutikula. Na substrát  pokládáme (u menších druhů doslova sypeme) vajíčka. Na povrch klademe i vajíčka těch druhů, které je nakladly do substrátu. Způsob kladení nemá na místo inkubace vliv a slouží pouze jako ochrana před predátory, kteří se v chovech nevyskytují. Následně jen udržujeme vlhkost a čekáme na líhnutí. To může trvat 6 týdnů (Orthomeria kangi), 3 měsíce (Carausius morosus), 4-6 měsíců (většina druhů) nebo i rok (Heteropteryx dilatata, Haaniella echinata). Pokud by se během inkubace objevila plíseň, rosíme slabým roztokem hypermanganu (lze zaopatřit v každé lékárně) světle růžové barvy. 

LÍHNUTÍ A PÉČE O NYMFY

     Jakmile se nymfa vylíhne, vyběhne na strop ubikace, pověsí se zády dolů a vyčká, než jí ztvrdne chitin a kutikula. Následně je důležité, aby se nymfa napila, takže ji zlehka porosíme. Poté ji opatrně přeneseme do nové ubikace. Pokud si netroufáte na přímou manipulaci, můžete ji přemístit například na listu nebo na špejli. Ubikace pro chov nymf je stejné jako to pro chov imag, avšak bývá z důvodů kontroly nad děním uvnitř menší. S rostoucí strašilkou často rostou rozměry ubikace. Vždy je však potřeba dodržet minimální výšku o alespoň trojnásobné délce nejdelšího jedince uvnitř. Pro čerstvě vylíhlé nymfy je vhodné zastřihovat okraje listů (viz článek o chovu lupenitek s vysvětlením). Rozkrmené nymfy poznáme podle vykousaných okrajů listů o hloubce asi 1-3 mm. Obecně panuje také názor, že mladé listy nymfy zabíjí (obsahují mimo jiné hormony a tininy, které způsobují srážení proteinů a polypeptidů a dále vedou k průjmům). V přírodě jsem ale strašilky pozoroval, jak se krmí na mladých listech a nejsem jediný. Dokud ale nezjistíme nějaké bližší informace, důrazně doporučuji mladé listy stříhat. Chov nymf je dále v principu shodný s chovem imag. Udržujeme vlhkost, měníme větévky živné rostliny a dáváme pozor na silnější výkyvy teplot. Jakmile nymfy dospějí, zaplní se vajíčky a cyklus se opakuje.

SHRNUTÍ CHOVU

Pro chov je nezbytné:

zajištění dostatku prostoru

neustálý přístup k živné rostlině

neustálé udržování vlhkosti

zastřihnout listy mladým nymfám

mít dostatek větracích otvorů

Nutno se vyvarovat:

× výkyvům teplot

× podávání listů s rizikem insekticidů

× přelidnění insektária

× plísním a parazitům

CHOV KONKRÉTNÍCH DRUHŮ

     Na všech svých předešlých stránkách jsem chov každého druhu popisoval souvislým textem. Zde udělám změnu a poprvé v historii se uchýlím k bodovým poznámkám. V tomto případě to dělám proto, že chov strašilek je z principu stejný a druhy se liší pouze potravou, velikostí ubikace nebo jinými drobnými rozdíly. U každého druhu uvedu jeho živnou rostlinu, náročnost chovu (v případě náročnějších důvod), optimální vlhkost, velikost ubikace, velikost druhu, způsob kladení a dobu inkubace. Velikost ubikace je uvedena ve třech kategoriích: malá (20 x 20 x 30-40), střední (30(40) x 30(40) x 50(70)) a velká (60 x 60 x 80+). Rozměry jsou v centimetrech. Vždy také uvádím, pro kolik jedinců je taková ubikace vhodná. Velikost ubikace se týká dospělých jedinců. Nymfy by měl každý po přečtení celého článku umístit do odpovídajících nádobek, které spolu s nimi budou růst. U většiny druhů můžete pomocí šipek prohlížet různé fotky s často různými vývojovými stádii!

druh: Extatosoma tiaratum

velikost: samice 15 cm, samec 9-10 cm (schopen letu)

potrava: ostružiník + alternativy

náročnost: nízká u linií s dobrou genetikou

optimální vlhkost: střední až nízká (50-70 %)

velikost ubikace: střední pro 3 samice a 2 samce nebo malá pro pár

způsob kladení: vystřeluje vajíčka švihem abdomenu

délka inkubace: 3-6 měsíců

druh: Spinohirasea bengalensis

velikost: samice 7 cm, samec 4-5 cm 

potrava: ostružiník + všechny alternativy včetně břečťanu; kapradiny

náročnost: nízká 

optimální vlhkost: střední až vyšší (60-85 %)

velikost ubikace: malá pro 3 samice a 2 samce, střední pro 8-10 + 4

způsob kladení: upouští volně na dno

délka inkubace: asi 6 měsíců

druh: Epidares nolimetangere

velikost: samice 5 cm, samec 4 cm 

potrava: ostružiník + alternativy

náročnost: nízká

optimální vlhkost: střední až vyšší (60-85 %)

velikost ubikace: malá pro 5-8 samic a 2 samce, střední pro 10 + 5

způsob kladení: upouští volně na dno

délka inkubace: 3-6 měsíců

zajímavost: má dlouhý vývoj (asi 6 měsíců), ale jsou dlouhověké (dožijí se až 2-3 let)

druh: Calvisia conicipennis

velikost: samice 7-8 cm, samec okolo 5 cm (obě pohlaví schopná letu)

potrava: třezalka

náročnost: střední (potrava, horší rozkrmování)

optimální vlhkost: střední až vyšší (60-85 %)

velikost ubikace: střední pro 3-5 samic a 2 samce

způsob kladení: lepí na podklad 

délka inkubace: 3-5 měsíců

druh: Haaniella echinata

velikost: samice 12 cm, samec 10 cm 

potrava: ostružiník + alternativy

náročnost: nízká

optimální vlhkost: střední až vysoká (70-90 %)

velikost ubikace: střední pro pár, velká pro 2-3 samice a 1-2 samce

způsob kladení: klade do substrátu

délka inkubace: 8-12 měsíců

druh: Pseudophasma subapterum

velikost: samice 5-6 cm, samec asi 4,5 cm 

potrava: ptačí zob + alternativy

náročnost: nízká

optimální vlhkost: nízká (okolo 50 %)

velikost ubikace: střední 5-8 samic a 3 samce

způsob kladení: upouští volně na dno

délka inkubace: 4 měsíce

zajímavost: existuje červená a šedohnědá forma

druh: Necroscia annulipes

velikost: samice 8-10 cm, samec asi 7 cm (obě pohlaví schopna letu)

potrava: ptačí zob + alternativy

náročnost: nízká

optimální vlhkost: nízká až střední (okolo 50-75 %)

velikost ubikace: střední 5 samic a 3 samce

způsob kladení: klade do substrátu nebo zapichuje to kuchyňských utěrek či spadaných listů

délka inkubace: 4-6 měsíců

druh: Sungaya inexpectata

velikost: samice 9-10 cm, samec asi 5,5-6 cm 

potrava: ostružiní + alternativy

náročnost: nízká

optimální vlhkost: střední až vyšší (okolo 65-85 %)

velikost ubikace: střední 5 samic a 3 samce

způsob kladení: klade do substrátu

délka inkubace: 5 měsíců

zajímavost: problémem je časté označení S. inexpectata "Lowland", které má označovat populaci s pruhy na hřbetě; Lowland ale ve skutečnosti znamená lokalitu nálezu. V současnosti je jediná populace s určenou lokalitou sběru Sungaya inexpectata "Bataan" sbíraná Thierrym Hartzmannem. Ostat-ní označení jsou přežitek.

druh: Anisomorpha paromalus

velikost: samice 6-7 cm, samec asi 4,5 cm 

potrava: ptačí zob + alternativy

náročnost: nízká

optimální vlhkost: nízká (okolo 50 %)

velikost ubikace: střední 10 samic a 10 samců nebo až 50 nymf

způsob kladení: upouští volně na dno

délka inkubace: 4 měsíce

zajímavost: druh preferující život ve skupině. Samec dále většinou páří samici celý život, pokud tedy máme více samic než samců, zůstanou nenapářené a nenakladou vajíčka. Druh produkuje silný obranný sekret, který může u astmatiků způsobit velmi vážné záchvaty.

druh: Asceles sp. "Ban Salok"

velikost: samice 6-7 cm, samec asi 4,5 cm (obě pohlaví schopna letu)

potrava: třezalka (Hypericum calycinum, H. patula), rododendron, hlohyně

náročnost: střední (živná rostlina, rozkrmování)

optimální vlhkost: střední (okolo 60-70 %)

velikost ubikace: střední 3-5 samic a 2 samce (aktivně létají)

způsob kladení: zapichuje do listů živné rostliny

délka inkubace: cca 3 měsíce

druh: Oreophoetes peruana

velikost: samice 7-8 cm, samec asi 6 cm 

potrava: kapradiny (všechny naše druhy + kupované po ochranné lhůtě)

náročnost: nízká

optimální vlhkost: střední (okolo 60-70 %)

velikost ubikace: střední 3-5 samic a 2-3 samce 

způsob kladení: volně upouští na dno

délka inkubace: cca 4-5 měsíce

Varování: OBRANNÝ SEKRET TOHOTO DRUHU OBSAHUJE LÁT-KY PODEZŘELÉ Z KARCINOGENNÍHO ÚČINKU. KONKRÉTNĚ SE JEDNÁ O CHINOLIN (Eisner, T. et al. (1997): Defensive production of quinoline by a phasmid insect (Oreophoetes peruana). The Journal of Experimental Biology. 200: 2493-2500.). MEZI DALŠÍ SLOŽKY SEKRE-TU PATŘÍ ANISOMORPHAL, NAFTALEN A ISOCHINOLIN. DRUHU BY SE MĚLY VYHNOUT TĚHOTNÉ ŽENY A DĚTI.

druh: Acrophylla wuelfingi

velikost: samice do 20 cm, samec asi 13-14 cm (obě pohlaví okřídlena, samice schopna plachtění, samec neohrabaného letu)

potrava: třezalka (Hypericum calycinum, H. patula), ostružiní, růže

náročnost: střední (nymfy musí být rozkrmeny na třezalce a na jiné rostliny dokáží přejít asi v L5)

optimální vlhkost: střední až vyšší (okolo 60-85 %)

velikost ubikace: střední pro pár nebo trio, velká pro 3 samice a 2 samce

způsob kladení: upouští volně na dno

délka inkubace: cca 6-7 měsíce

druh: Trachythorax maculicollis

velikost: samice do 7,5-8,5 cm, samec jen asi 4 cm (obě pohlaví jsou okřídle-na a schopna letu)

potrava: hlohyně (Pyracantha coccinea), oleandr (Nerium oleander)

náročnost: vysoká (nízká líhnivost a životnost nymf, náročné rozkrmování)

optimální vlhkost: střední až vyšší (okolo 60-85 %)

velikost ubikace: střední pro tři páry

způsob kladení: vajíčka lepí do shluků v malém množství

délka inkubace: asi 4 měsíce

zajímavost: samec je tak drobný, že na samici často není ani vidět (přesvěd-čte se sami na fotografii vlevo)

druh: Mearnsiana bullosa 

velikost: samice do 8,5-9,5 cm, samec jen asi 4,5-5 cm

potrava: ostružiník + alternativy

náročnost: nízká

optimální vlhkost: střední až vyšší (okolo 60-85 %)

velikost ubikace: střední pro tři až pět párů

způsob kladení: vajíčka upouští volně na dno

délka inkubace: asi 4 měsíce

bottom of page